PL

Usuwanie przebarwień

Usuwanie przebarwień

 

 

Przebarwienia to zmiany na skórze, które mogą przybierać różne postacie kliniczne: od piegów, zmian typu melazmy (ostudy), przebarwień pozapalnych po przebarwienia związane z wiekiem czy nadmierną ekspozycją na ulra. Czynniki prowokujące przebarwienia skóry są bardzo różnorodne, między innymi ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne (np. ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji), stany zapalne skóry, kosmetyki, niektóre zioła, leki stosowane miejscowo i ogólnie. Przebarwienia na skórze mogą stanowić poważny defekt estetyczny obniżający jakość życia pacjentów. W zależności od etiologii przebarwień stosuje się różne metody terapeutyczne, choć, co należy zaznaczyć leczenie przebarwień stanowi wyzwanie terapeutyczne, szczególnie u chorych z melazmą (ostudą)

 


Nowoczesne technologie laserowe w usuwaniu przebarwień


Technologia laserowa oferuje skuteczną i bezpieczną metodę redukcji przebarwień skórnych. Laser przez selektywną fototermolizę dociera do melaniny, powodując jej rozpad i stopniowe znikanie przebarwień. Kluczowe jest indywidualne dopasowanie parametrów laserowych do rodzaju skóry i rodzaju przebarwienia, co zapobiega ryzyku uszkodzenia skóry i zapewnia optymalne efekty. Nie każde przebarwienie kwalifikuje się do laseroterapii.

 


Wskazania i przeciwwskazania


Laserowe usuwanie przebarwień jest zalecane osobom zmagającym się z różnymi rodzajami zmian pigmentacyjnych, takimi jak piegi, plamy posłoneczne, melasma, przebarwienia potrądzikowe. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzić dokładną konsultację medyczną, mając na uwadze przeciwwskazania, takie jak ciąża, karmienie piersią, aktywne infekcje, choroby nowotworowe czy stosowanie leków światłouczulających oraz ocenić korzyści i ryzyko usuwania przebarwień za pomocą technologii laserowej. Niektóre z przebarwień mogą być oporne na laseroterapię, a nawet pogorszyć się pod jej wpływem. Właściwe rozpoznanie pozwala na dobór najskuteczniejszej metody leczenia.

 


Procedura zabiegu i opieka po zabiegu


Zabieg laserowego usuwania przebarwień zwykle jest szybki i mało inwazyjny. Może być wykonywany z zastosowaniem miejscowego znieczulenia, a pacjent podczas zabiegu odczuwa jedynie delikatne ciepło i mrowienie.

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu oraz profilaktyka są kluczowe dla utrzymania efektów i zapobiegania powstawaniu nowych przebarwień. Zaleca się regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, a także stosowanie produktów pielęgnacyjnych, które wspomagają regenerację skóry i utrzymują jej zdrowy wygląd. Regularne wizyty u specjalisty pomogą monitorować stan skóry i dostosowywać pielęgnację do jej aktualnych potrzeb. W niektórych przypadkach laseroterapia jest łączona z innymi metodami leczenia przebarwień zarówno w postaci leków miejscowych jak i leków doustnych.

 

Laserowe usuwanie przebarwień Gdańsk – Klinika Dobosz


Laserowe usuwanie przebarwień to efektywna metoda poprawy wyglądu skóry, która wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, kwalifikacji oraz pielęgnacji po zabiegu. Indywidualne podejście do każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego specyficznych potrzeb i stanu zdrowia, jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników i zapewnienia bezpieczeństwa całego procesu. Zapraszamy do rezerwacji terminu wizyty w Klinice Medycznej Dobosz w Gdańsku.