PL

Klinika Dobosz – eksperci w dziedzinie medycznych aspektów tatuażu

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Klinika Dobosz – eksperci w dziedzinie medycznych aspektów tatuażu

Ważną dziedziną działalności Kliniki Dobosz i jej dermatologów są medyczne aspekty tatuażu i makijażu permanentnego.

 

Współpracujemy ze studiami tatuażu i linergistkami z Gdańska, Sopotu, Gdyni i okolic Trójmiasta  także z terenu całej Polski. Staramy się wspierać to zawodowe środowisko naszą lekarską wiedzą, ale też w zamian dużo czerpiemy z ich doświadczeń.

 

Tatuaż – czym się zajmujemy?

 

Zajmujemy się leczeniem powikłań, wspomagamy Pacjentów co do decyzji o wykonaniu tatuażu, usuwamy „niechciane” rysunki na skórze. Jesteśmy autorami książki „Medyczne aspekty tatuażu „ PZWL, 2022. dobrze przyjętej przez środowisko artystów tatuażu, linergistek, Pacjentów i osób zdrowych, które chcą bezpiecznie wykonać tatuaż.

 

Można śmiało powiedzieć, że tatuaże to „nasz konik”.

 

Blog, do którego zapraszamy, bardziej skrótowo niż książka, ale mamy nadzieję w ciekawy sposób, przedstawi różne aspekty tatuowania z medycznego punktu widzenia – od socjo-społecznych uwarunkowań tej formy modyfikacji wyglądu ciała, poprzez przybliżenie wiedzy na temat składu i bezpieczeństwa tuszy, po powikłania (na szczęście nie występujące często) i metody usuwania tatuażu.

 

Tatuaż – jako trend kulturowy współczesnych czasów, moda, „znak firmowy„ najmłodszych pokoleń?

 

 

Historia tatuażu

 

Tatuaż jest formą modyfikacji wyglądu ciała (obok kolczykowania i skaryfikacji skóry) polegającą na wprowadzeniu tuszu do skóry za pomocą igły. Słowo: tatuaż (jego pierwsza cześć) pochodzi od polinezyjskiego słowa „ta” oznaczającego uderzanie w coś, druga: „tautau” oznaczającego naznaczanie, oznaczanie. Określenie to zostało prawdopodobnie po raz pierwszy użyte przez Jamesa Cooka w opisie wypraw, w trakcie których podróżnik zetknął się z tym egzotycznym dla niego rytuałem.

 

 

Tatuaż – ogólne statystyki

 

Tatuaż znany jest od czasów prehistorycznych (słynny g„człowiek z lodu” Otzi), ale to w ostatnich latach popularność tej formy zdobienia ciała ogromnie wzrosła. W Polsce nie ma danych dotyczących liczby osób z tatuażem, ale na podstawie badań z innych krajów (i obserwacji np. plażowiczów na polskim wybrzeżu) można ocenić, że nawet 20-30% młodych osób posiada tatuaż.

 

Ok. 60 % tatuaży jest czarnych. Kobiety (coraz częściej tatuujące skórę, w porównaniu do dawnych czasów) wybierają najczęściej małe rysunki, na mniej widocznych częściach ciała. Na duże tatuaże, często eksponowane częściej decydują się mężczyźni.

 

Co motywuje ludzi do tatuowania ciała?

 

Motywacje do wykonania trwałego rysunku na skórze są różne. Najczęściej są one po prostu wyrazem estetycznych upodobań, pełnią funkcję dekoracyjną, artystyczną. Podziw budzą niektóre rysunki, które mają autorski, niepowtarzalny charakter i są nawet swoistymi dziełami sztuki.

 

Jednak u wielu osób przesłanki do wytatuowania swojej skóry przekraczają estetyczne uwarunkowania i obejmują szersze aspekty np. tożsamościowe. Tatuaż pomaga w kreacji własnego ja, wyrażenia emocji, poglądów, służy upamiętnieniu wydarzeń w życiu. Tatuaże mogą dawać poczucie sprawczości. Są symbolicznym wpływem na własną cielesność. U osób z widocznym defektem skóry pełnią funkcje kamuflujące (m.in. blizny, bielactwo, łysienie).

 

 

Tatuowanie – łuszczyca

 

W niektórych przewlekłych chorobach skóry np. w łuszczycy mogą poprawiać jakość życia, zamieniając negatywną stygmatyzację spowodowaną widoczną chorobą skóry na pozytywną zwiększającą samoocenę.

 

 

Upowszechnienie tatuaży

 

Tatuaż dawniej charakteryzujący tylko niektóre zawody czy grupy społeczne (marynarze, więźniowie) stracił swój stygmatyzujący charakter. Akceptacja tatuaży znacznie wzrosła w ostatnich latach. Nie budzi zdziwienia tatuaż u lekarza czy trwały rysunek, wyłaniający się spod mankietu koszuli u osoby pełniącej kierownicze stanowisko. Także członkowie zespołu Kliniki Dobosz posiadają tatuaże.

 

Z pewnością jest to zjawisko, które przez swą popularność i powszechność potrzebuje także „medycznego” parasola. Takimi medycznymi aspektami oraz ewentualnymi powikłaniami czy koniecznością usunięcia tatuażu zajmujemy się w naszej Klinice w Gdańsku.