PL

Kolonoskopia

Kolonoskopia Gdańsk

Kolonoskopia jest najbardziej czułym i specyficznym diagnostycznym badaniem obrazowym jelita grubego.

 

Przejście endoskopem zastawki krętniczo-kątniczej daje również możliwość oceny dystalnego odcinka jelita cienkiego. Sigmoidoskopia jest skróconą wersją kolonoskopii, oceniającą jedynie lewą połowę jelita grubego: odbytnicę, esicę i zstępnicę.

 

Kolonoskopia - co może wykryć?

 

Kolonoskopia pozwala na rozpoznanie schorzeń jelita grubego: polipów, nowotworów, zapaleń (m. in. choroby Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego), malformacji naczyniowych, uchyłkowatości etc. Badanie to odgrywa szczególne znaczenie w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego, nowotworu, na który zachorowalność dramatycznie wzrosła w ostatnich latach.

 

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, powikłania zdarzają się rzadko (0,35%). Należą do nich: przedziurawienie jelita i krwawienie po pobraniu wycinków lub usunięciu polipa. Choć część powikłań udaje się zaopatrzyć endoskopowo np. przez założenie klipsów, w niektórych przypadkach niezbędna jest pilna interwencja chirurgiczna.

 

Kolonoskopia - pobranie wycinków, usuwanie polipów

 

W razie stwierdzenia, podczas badania, zmian patologicznych w jelicie, pobiera się wycinki do badania mikroskopowego. W przypadku stwierdzenia obecności polipów zalecane jest ich jednoczasowe usunięcie, o ile nie występują przeciwwskazania. Usuwanie polipów ma szczególne znaczenie w prewencji raka jelita grubego, ponieważ zdecydowana większość nowotworów rozwija się właśnie z łagodnego polipa – gruczolaka.

 

Kolonoskopia jest badaniem trudniejszym technicznie od gastroskopii i wymaga więcej czasu. Czas badania waha się od 15 – 40 minut, u niektórych pacjentów nawet dłużej. Utrudnieniem w badaniu mogą być przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej (zrosty) lub trudna anatomia pacjenta (długie pętle jelita). Większość badań można przeprowadzić bez znieczulenia. U niektórych pacjentów możliwe jest wystąpienie przykrych dolegliwości bólowych brzucha. Ból w czasie kolonoskopii wywołany jest napięciem krezki jelita. Technika badania polegająca na delikatnym wprowadzeniu aparatu na niewielkiej insuflacji powietrza z reguły pozwala na wykonanie badania przy niewielkich, akceptowalnych przez pacjenta dolegliwościach.

 

Kolonoskopia - w znieczuleniu ogólnym  - czasowo zawieszona

 

Dla pacjentów wrażliwych, z niskim progiem bólowym, proponujemy kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym, z pełnym wyłączeniem świadomości na czas badania, w asyscie lekarza anestezjologa. Opcjonalnie proponujemy sedację, polegającą na podaniu leków zmiejszających niepokój i lęk towarzyszący badaniu, z zachowaniem świadomości (sedacja nie znosi bólu). Pacjentom po badaniu kolonoskopowym w znieczuleniu ogólnym lub sedacji zapewniamy przyjazne warunki w pokoju z łazienką do okołogodzinnego wypoczynku pod nadzorem personelu Kliniki.

 

 

Klinika posiada nowoczesne wideoendoskopy generujące obraz w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD). Możliwe jest fotografowanie i filmowanie badań. Aparaty wysokiej rozdzielczości umożliwiają dokładniejszą identyfikację, szczególnie zmian plaskich, w porównaniu do tradycyjnych aparatów. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów zapewniamy najwyższy poziom dezynfekcji endoskopów, zaś używany da zabiegów osprzęt endoskopowy (szczypczyki, pętle, igły, ustniki) jest jednorazowy.

 

Wszyscy lekarze wykonujący badania endoskopowe w Klinice Dobosz w Gdańsku są specjalistami posiadającymi certyfikat umiejętności.

 

 

Cena

 

Kolonoskopia 860 zł
Sigmoidoskopia 580 zł
Ocena histopatologiczna wycinka ( od 1,5 cm do 2,5 cm) 150 zł
Ocena histopatologiczna wycinka ( do 1,5 cm) 100 zł
Ocena histochemiczna wycinka 50 zł
Ocena immunohistochemiczna wycinka 100 zł
Usunięcie pierwszego polipa z badaniem hist - pat 310 zł
Usunięcie kolejnego polipa z badaniem hist - pat 190 zł
Sedacja - podanie leku (iniekcja) zmniejszającego lęk i niepokój towarzyszący badaniu (sedacja nie znosi bólu) 170 zł
Znieczulenie ogólne do kolonoskopii w asyście lekarza anestezjologa - czasowo zawieszone 770 zł