PL

Leczenie i korekcja blizn

Leczenie blizn

 

Bliznowce (keloidy) są łagodnym rozrostem tkanki bliznowatej powstającym w odpowiedzi na uraz skóry, wynikającym z zaburzonego procesu gojenia się rany. Zmiany te mogą być przyczyną dolegliwości (ból, świąd) oraz defektów estetycznych. W leczeniu blizn najlepsze efekty uzyskuje się za pomocą terapii skojarzonych.

 

Rodzaje blizn

  • Blizny atroficzne - są wklęsłe, często spotykane po trądziku czy ospie wietrznej. Charakteryzują się utratą tkanki i mogą wyglądać jak małe dołki na skórze.
  • Blizny przerostowe - są wyniosłe ponad powierzchnię skóry, ale nie wykraczają poza granice pierwotnej rany. Często są czerwone i mogą być bolesne lub swędzące.
  • Blizny keloidowe - podobnie jak blizny przerostowe, są wyniosłe, ale rozrastają się poza granice pierwotnej rany, wnikając do zdrowych tkanek. Mogą powiększać się z czasem i są trudne w leczeniu.
  • Blizny rozstępowe - są rodzajem atroficznej blizny, która powstaje, gdy skóra rozciąga się szybko, na przykład podczas ciąży, szybkiego przyrostu masy ciała lub wzrostu w okresie dojrzewania. Początkowo mogą być czerwone lub fioletowe, z czasem stają się bardziej bladym i atroficznym.

 

Etapy tworzenia blizny

  • Faza zapalna - następuje bezpośrednio po urazie. Dochodzi do krwawienia i procesu zapalnego, który ma na celu oczyszczenie rany z bakterii i resztek tkanek.
  • Faza proliferacyjna - rozpoczyna się kilka dni po urazie i trwa kilka tygodni. W tej fazie fibroblasty (komórki skóry) zaczynają wytwarzać kolagen, niezbędny do odbudowy uszkodzonej tkanki. Nowe naczynia krwionośne formują się, aby wspierać proces gojenia.
  • Faza remodelowania - może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W tej fazie kolagen jest przekształcany i reorganizowany, co prowadzi do stopniowego wzmocnienia i zagęszczenia blizny. Blizna staje się mniej widoczna, ale całkowite jej zniknięcie jest rzadkie.


Leczenie blizn – metody

Wśród metod leczenia blizn wyróżniamy:

 

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne blizn polega na ich usunięciu poprzez zabieg operacyjny. Jest stosowane głównie w przypadku dużych blizn przerostowych lub blizn keloidowych, które nie reagują na inne metody leczenia. Chirurgia może również poprawić wygląd blizn atroficznych przez wycięcie i precyzyjne zszycie skóry. Jednakże każda operacja również prowadzi do powstania nowej blizny, dlatego kluczowe jest dokładne zaplanowanie zabiegu, aby ostateczny rezultat był jak najmniej widoczny.

 

Doogniskowe iniekcje steroidów (triamcinolonu)

Iniekcje steroidów, takich jak triamcinolon, są często stosowane w celu zmniejszenia blizn przerostowych i keloidowych. Steroidy pomagają zmniejszyć stan zapalny, zaczerwienienie i swędzenie, a także mogą spowodować stopniowe zmniejszenie wielkości blizny. Leczenie wymaga zazwyczaj serii iniekcji, przeprowadzanych w regularnych odstępach czasu.

 


Kriochirurgia

Kriochirurgia polega na miejscowym zamrażaniu blizn, zwłaszcza keloidowych, za pomocą ciekłego azotu. Metoda ta może zmniejszyć wielkość blizn i uczynić je mniej widocznymi. Krioterapia jest często stosowana jako uzupełnienie innych form leczenia i może być szczególnie skuteczna w połączeniu z iniekcjami steroidów.

 


Laseroterapia

Laseroterapia jest jedną z najbardziej wszechstronnych metod leczenia blizn, pozwalającą na precyzyjne usunięcie zmienionej tkanki i stymulację regeneracji skóry. Lasery CO2 są wykorzystywane do ablacji (odparowania) powierzchniowych warstw skóry, co pozwala na wygładzenie blizn atroficznych i zmniejszenie widoczności blizn przerostowych. Lasery typu Cutera, które działają na bazie światła Nd:YAG, są stosowane do leczenia blizn przez stymulację produkcji kolagenu i poprawę elastyczności skóry. Laseroterapia wymaga zazwyczaj kilku sesji, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

 


Kompresoterapia

Kompresoterapia polega na stosowaniu opatrunków uciskowych na obszarze blizn, co jest szczególnie skuteczne w przypadku blizn keloidowych i przerostowych. Ciągłe uciskanie blizny może zapobiegać jej nadmiernemu rozrostowi poprzez hamowanie produkcji tkanki bliznowatej. Opatrunki uciskowe, takie jak specjalistyczne bandaże czy odzież uciskowa, powinny być noszone przez większość dnia przez kilka miesięcy, aby osiągnąć zadowalające efekty.


Leczenie blizn – efekty i ilość zabiegów

Korekcja blizn za pomocą wyżej wymienionych metod pozwala na jej wypłaszczenie, poprawę kolorytu, wyrównania struktury oraz zmniejszenia dolegliwości takich jak świąd czy ból. Optymalny program leczenia dobieramy indywidualnie.

 

Aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujący efekt, często konieczne jest wykonanie serii zabiegów, zazwyczaj w miesięcznych odstępach. Poprawa widoczna jest już po pierwszym zabiegu, natomiast ostatecznie efekty kształtują się do około 4 miesięcy po ostatnim zabiegu – przez ten czas blizny bądź rozstępy poddane zabiegowi ulegają ciągłej przebudowie. Na około 30 minut przed przeprowadzeniem zabiegu laserem frakcyjnym CO2, na wybrany obszar nakładamy maść znieczulającą, co znacznie poprawia komfort zabiegu.

 

Leczenie blizn laserem Cutera

W przypadku leczenia czerwonych blizn bądź rozstępów laserem naczyniowym Cutera, znieczulenie nie jest wskazane, jednakże zabieg ten cechuje się znikomą bolesnością. Po zabiegu laserowej korekcji blizn proponujemy pacjentom sesję leczniczą pod lampą LED przyspieszającą procesy naprawcze w skórze co przekłada się na szybsze gojenie pozabiegowe.

 


Zapraszamy do rezerwacji wizyty i konsultacji w Centrum Medycznym Dobosz w Gdańsku.