PL

Stymulatory tkankowe

STYMULATORY TKANKOWE

Stymulatory tkankowe to określenie, które coraz częściej słyszy się w gabinetach medycyny estetycznej. Czym są? Jaki efekt wywołują? Czym różnią się od innych preparatów wprowadzanych do skóry w celu poprawy jej wyglądu? Czy naprawdę warte są aż tak dużego zainteresowania?

 

Każdy przypadkowy lub celowy uraz skóry jest dla niej stymulatorem, czyli sygnałem do odnowy, poczynając od zwykłego zadrapania czy oparzenia wywołujących ranę, poprzez złuszczenia chemiczne, nakłuwania skóry (np. dermapen, mezoterapia), aż po celowy uraz termiczny (urządzenia emitujące energię – lasery, IPL).

 

Za pobudzenie naturalnych mechanizmów skóry do odnowy odpowiadają także stymulatory tkankowe (inaczej biostymulatory tkankowe ). Są to substancje wprowadzane do skóry za pomocą igły w celu poprawy wyglądu, zwłaszcza w obszarach, gdzie występuje utrata jędrności i objawy starzenia skóry. To co odróżnia działanie stymulatorów tkankowych od innych iniekcyjnych metod poprawy wyglądu to ich powolne, przedłużone w czasie działanie i uzyskanie całkowicie naturalnego wyglądu po zabiegach.

 

Rodzaje stymulatorów tkankowych

 

Stymulatory tkankowe można podzielić na dwie grupy:

 

  • Stymulatory klasyczne: polinukleotydy, aminokwasy, tropokolagen, atekolagen lub RH-kolagen. Do uzyskania poprawy jakości skóry potrzebna jest seria zabiegów. Stosowane są na szyję, twarz, dekolt i inne okolice ciała. Uzyskane efekty są naturalne.

 

  • Stymulatory objętościowe: należą do najsilniejszych biostymulatorów tkankowych. Ich podanie powoduje wzrost syntezy kolagenu i elastyny, dzięki temu następuje wzrost objętości tkanki. Do stymulatorów objętościowych zalicza się kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton. Preparaty te stosowane są u osób z zanikami objętości spowodowanych wiekiem, w znacznej wiotkości skóry lub u Pacjentów, którym zależy na naturalnej poprawie konturu twarzy. Efekty po stymulatorach objętościowych są długotrwałe i zazwyczaj już po jednorazowym zabiegu uzyskujemy widoczne rezultaty.

 

Stymulatory tkankowe – skuteczność

Mechanizm działania stymulatorów tkankowych opiera się na pobudzeniu naturalnych procesów w skórze ludzkiej. Związki te przede wszystkim stymulują fibroblasty skóry do produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do naturalnego i długotrwałego efektu odmłodzenia. Stymulatory wolumetryczne mogą odpowiadać również za delikatny efekt wypełnienia tkanek, poprzez intensywne pobudzenie syntezy kolagenu. Kolagen jest białkiem stanowiącym główny składnik substancji międzykomórkowej, a jego wiązki tworzą włókna, które wraz z elastyną budują uporządkowaną sieć, „rusztowanie skóry” , odpowiadającą za jej sprężystość i elastyczność.

 

Stymulatory tkankowe przeciwwskazania

Chociaż stymulatory tkankowe są uważane za bezpieczne, nie każdy może poddać się zabiegowi. Do głównych przeciwskazań zalicza się:

  • aktywna infekcja skóry lub inny stan zapalny w miejscu planowanego zabiegu,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne lub zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • alergie na składniki preparatu.

 

Stymulatory tkankowe zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaleca się:

  • Unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez 24-48 godzin.
  • Nie korzystać z sauny ani basenu przez kilka dni.
  • Unikać ekspozycji na słońce i nie korzystać z solarium przez co najmniej tydzień.
  • Nie masować ani nie dotykać miejsca iniekcji przez 24 godziny.

 

Stymulatory tkankowe – ile potrzebujesz zabiegów?

Liczba wymaganych zabiegów zależy od wieku pacjenta, stanu skóry, oczekiwanych rezultatów, rodzaju stymulatora tkankowego. Klasyczne stymulatory wymagają serii zabiegów (3-4) w kilkutygodniowych odstępach. W przypadku wyboru stymulatorów wolumetrycznych efekt jest widoczny po mniejszej liczbie zabiegów. U niektórych osób do uzyskania poprawy jakości skóry wystarczający jest nawet jeden zabieg.