PL

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Wykorzystanie botoksu jest rekomendowane w terapii anti-aging, ale także profilaktycznie — w ten sposób można opóźnić pojawianie się oznak starzenia na skórze. W zależności od Państwa oczekiwań oferujemy różne stopnie korekcji zmarszczek — od subtelnej, odpowiedniej dla ostrożnych „debiutantów” oraz osób młodych, do całkowitej ich korekcji.

 

Co to jest toksyna botulinowa?

 

Toksyna botulinowa, nazywana także botoksem, jest substancją wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Iniekcja botuliny w wybranych miejscach powoduje osłabienie mięśni — w medycynie estetycznej pozwala to na uzyskanie efektu wygładzenia zmarszczek. Botoks w dawkach terapeutycznych jest bezpieczny dla zdrowia Pacjenta. Warto wspomnieć, że toksynę botulinową stosuje się także m.in. w okulistyce i neurologii — jest to substancja o szerokim zastosowaniu.

 

Działanie toksyny botulinowej tzw. botox

 

Toksynę botulinową wykorzystujemy w celu korekcji zmarszczek mimicznych, szczególnie w obrębie górnych partii twarzy — zmarszczek poziomych czoła, „lwiej” zmarszczki (pionowa zmarszczka między brwiami), zmarszczek palacza, zmarszczek króliczych, a także kurzych łapek. Botoks można wykorzystywać także w celu wygładzenia skóry szyi.

 

Z wykorzystaniem botoksu nie trzeba czekać do pojawienia się pierwszych zmarszczek. Pacjenci często decydują się na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej celem zapobiegania rozwojowi zmarszczek mimicznych. Do tej grupy Pacjentów należą osoby pomiędzy 22 a 30 rokiem życia. Toksynę botulinową dla podtrzymania efektu można aplikować co około pół roku.

 

Zabieg toksyną botulinową 

 

Zabieg polega na kilku domięśniowych lub podskórnych wstrzyknięciach niewielkich ilości preparatu, aby rozluźnić mięśnie odpowiedzialne za kształtowanie się zmarszczek. Trwa on około piętnastu minut. Głębokość aplikacji preparatu jest zależna od ulokowania mięśnia, przykładowo — mięśnie odpowiedzialne za marszczenie brwi są położone głęboko, dlatego w ich przypadku botoks, by był skuteczny, również musi zostać zaaplikowany głęboko.

 

Pierwsze efekty zabiegu pojawią się po dwóch-trzech dniach. Ostateczny efekt ustabilizuje się po mniej więcej dwóch tygodniach od zabiegu. Przez 3-4 godziny po zabiegu Pacjent powinien unikać intensywnej aktywności fizycznej, pochylania głowy, leżenia na płasko, masowania twarzy — w przeciwnym razie może dojść do przemieszczenia botuliny.

 

Zaletą zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest jego mała inwazyjność, dzięki czemu jest niemal bezbolesny. Efekt zabiegu jest całkowicie odwracalny — jeśli uzyskany efekt nie będzie satysfakcjonujący, zniknie on samoistnie po upływie kilku miesięcy. Pacjent, który decyduje się na zabieg toksyną botulinową w naszej klinice, może czuć się bezpieczny — nasi specjaliści zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie stosowania botoksu, dlatego uzyskany rezultat wygląda naturalnie; niepożądane zjawisko “efektu maski” praktycznie nie występuje.