PL

Usuwanie makijażu permanentnego

Usuwanie makijażu permanentnego

 

Makijaż permanentny to zabieg polegający na wprowadzeni pigmentu w powierzchowną warstwę skóry w celu podkreślenia urody (brwi, kontur oka, czerwień wargowa) lub zatuszowaniu defektów wyglądu (np. brak brwi w łysieniu).

 

Inna nazwa makijażu permanentnego to mikropigmentacja. Jest to obecnie bardzo popularna metoda trwałego makijażu zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, pozwalająca oszczędzać czas i codzienną rutynę powtarzania tych samych czynności podkreślających wygląd twarzy.

Makijaż permanentny często określany jest jako częściowo trwały ( semi-permanentny) ponieważ z czasem ulega spontanicznemu blednięciu, spowodowanego płytszym niż w tatuażu umieszczeniem tuszu i rozkładaniem się pigmentów pod wpływem światła.

 

Kiedy decydujemy sie na usunięcie makijażu permanentnego?

 

Z różnych powodów Klientki mogą jednak decydować się na usunięcie takiego makijażu. Przyczyną decyzji może być:

  • brak satysfakcji z efektu estetycznego (zbyt mocno wysycony kolor, niewłaściwy rysunek makijażu lub zmieniające się upodobania estetyczne). U wielu osób obserwuje się z czasem nieestetyczne wybarwianie pigmentu. Brwi które na początku miały korzystne beżowawe podbarwienie zmieniają swój kolor na rudawy czy wręcz czerwony (co spowodowane jest obecnością w tuszach do makijażu permanentnego barwników nieorganicznych zawierających tlenki żelaza i tlenki tytanu odpowiadających za  kolor  skóry, brąz, beże). Czarne, wysycone brwi mogą przybrać nieestetyczne niebieskawe podbarwienie. Rzadko (na szczęście) przybierają paradoksalny kolor np. zielony.
  • wskazania medyczne - alergia na składniki tuszu i reakcje ziarniniakowe.
  • zniekształcenia lub nierówności spowodowane żle wykonanym makijeżem, migracja tuszu poza miejsce wprowadzenia

Usuwanie makijażu permanentnego - ile zabiegów?

Wbrew potocznemu przekonaniu usuwanie makijażu permanentnego nie jest łatwe, wymaga doświadczenia, ostrożności i wiedzy na temat składników tuszów i ich zachowania się pod wpływem wiązki lasera czy substancji peelingujących. Wymaga też cierpliwości i czasu. Trudno jest oszacować liczbę koniecznych sesji laserowych, gdyż zależy ona od wielu czynników (osobniczych, techniki makijażu, składu tuszów).

Tempo ustępowania pigmentu można w przybliżeniu ocenić po kilku tygodniach od pierwszego zabiegu. Wiele Klientek pragnie jedynie rozjaśnić makijaż tak, aby można ponownie poddać się kolejnej pigmentacji.

 

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego może być wyzwaniem. Pod wpływem wiązki lasera w pigmentach zawierających tlenek żelaza może nastąpić gwałtowne ściemnienie pigmentu, spowodowane reakcją chemiczną mineralnych barwników zawierających tlenki żelaza. Podejrzenie obecności tlenku żelaza w tuszu nakazuje wykonanie próby punktowej ( próbny „ strzał”).

 


Usuwanie makijażu permanentnego z powiek

Usuwanie makijażu permanentnego z powiek (tzw. „ kresek " wymaga bezwzględnej ochrony oczu osłonką nagałkową po uprzednim miejscowym znieczuleniu gałki ocznej i powinno być wykonywane wyłącznie przez doświadczonego lekarza. Nieodpowiednio dobrane parametry zabiegu laserowego (zbyt wysokie) mogą spowodować krwawienie w trakcie i po zabiegu, wystąpienie pęcherzy, a nawet blizenek.

 


Gojenie po zabiegu

Po każdej sesji skóra może być zaczerwieniona i delikatnie opuchnięta, ale te objawy zazwyczaj mijają po kilku godzinach, rzadziej dniach. Ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby uniknąć przebarwień i zapewnić prawidłowe gojenie.

 


Zalecenia po zabiegu usunięcia makijażu permanentnego

  • Unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może pogorszyć gojenie.
  • Regularnie stosować kremy z filtrem UV, by chronić skórę przed promieniowaniem.
  • Unikać pocierania czy drapania miejsca zabiegu.
  • Stosować zalecone przez specjalistę kremy i maści, które przyspieszą regenerację.
  • Unikać basenu, sauny oraz intensywnego wysiłku fizycznego kilka dni po zabiegu.

 

Usuwanie makijażu permanentnego - Gdańsk 

Decyzja o usunięciu makijażu permanentnego często jest konieczna, w przypadku, gdy kolor czy też uzyskany kształt nie spełnia  oczekiwań Pacjenta. Ważne jest, by wybrać odpowiednią metodę i specjalistę, który zadba o bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Przestrzeganie zaleceń po zabiegu zapewni skórze odpowiednią regenerację i minimalizację ryzyka powikłań.