PL

Odmładzanie okolicy oka - najskuteczniejsze metody

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Odmładzanie okolicy oka - najskuteczniejsze metody

Chęć poprawy wyglądu okolicy oka jest częstym powodem wizyt w gabinetach medycyny estetycznej.

 

Cieńsza niż w innych miejscach skóra z mniejszą liczbą gruczołów łojowych i mniejszą ilością tkanki tłuszczowej, a także skłonność do zastojów limfatycznych powoduje, że miejsce to starzeje się szybciej. Na wygląd okolicy oka wpływają: uwarunkowania anatomiczne (więzadła wokół oczu, kości stanowiące podporę dla poduszeczek tłuszczowych, mięśnie wokół oczu), czynniki genetyczne i środowiskowe (opalanie, palenie papierosów, choroby towarzyszące).

 

Starzenie się skóry wokół oczu – co robić?


Z wiekiem elastyczność skóry, objętość i rozmieszczenie poduszeczek tłuszczowych twarzy stanowiących podparcie dla skóry zmieniają się. Tempo tego procesu jest indywidualne. Skutkuje to pojawieniem się zmarszczek mimicznych wokół oczu (tzw. kurzych łapek), „worków pod oczami ‘’, tzw. doliny łez, cieni pod oczami. Korekta okolicy oka ze względu na różnorodne przyczyny defektów i uwarunkowania anatomiczne (przede wszystkim bogate unaczynienie) stanowi wyzwanie dla wykonujących zabiegi lekarzy.
Kwalifikacja do konkretnych zabiegów powinna opierać się o zebranie wywiadu, ocenę jakości skóry (test „szczypania” polegający na uchwyceniu skóry powieki dolnej w fałd i ocenie po jakim czasie fałd się rozprostuje), charakteru defektu (obrzęki, utrata poduszek tłuszczowych, cienie pod oczami, wiotkość skóry), określeniu oczekiwań Pacjenta, korzyści i ryzyka związanego z procedurą.

 

Odmładzanie skóry wokół oczu (korekta okolicy oka) – metody


Wiele osób niezadowolonych z wyglądu okolicy oka zastanawia się na skutecznymi zabiegami niwelującymi oznaki starzenia. Jest szereg procedur, które pomogą odmłodzić skórę wokół oczu, bez konieczności wdrażania tak inwazyjnych procedur jak chociażby laserowa bądź chirurgiczna plastyka powiek.

 

Toksyna botulinowa na skórę wokół oczu


Służy do korekty zmarszczek mimicznych (kurzych łapek), może delikatnie podnieść brzegi brwi. Substancja ta działa przez czasowe osłabienie mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry. Zabieg trwa około 10-20 minut, a efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Powtarzanie zabiegu zaleca się co 4-6 miesięcy. Przed zabiegiem wykonywana jest indywidualna kwalifikacja do zabiegu w celu wyeliminowania przeciwwskazań. Zabieg jest bezpieczny (po uwzględnieniu przeciwwskazań). U wielu pacjentów istnieje ryzyko drobnych krwiaczków, ze względu na bogate i płytkie unaczynienie tej okolicy.

 

Peelingi pod oczy i na powieki


Wygładzają skórę, korygują przebarwienia, poprawiają napięcie i elastyczność skóry. Do wykonania peelingów wykorzystuje się różne substancje (np. kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy) do złuszczania wierzchniej warstwy skóry. Działają poprzez stymulowanie regeneracji skóry, co prowadzi do jej odmłodzenia. Zabieg trwa od 15 do 30 minut, a efekty widoczne są po kilku dniach. Zaleca się powtarzanie peelingów co 1-3 miesiące.

 


Wypełniacze tkankowe pod oczy


Do korekty okolicy oka wykorzystuje się usieciowany kwas hialuronowy o małej gęstości. Jak sama nazwa wskazuje, służą produkty te służą do wypełnienia zmarszczek lub niedostatków tkanki tłuszczowej/podskórnej w miejscu podania. Konieczna jest precyzyjna kwalifikacja do zabiegu. Zaleca się podawanie mniejszych ilości kwasu, gdyż jego nadmiar może wiązać wodę i być przyczyną obrzęków. Kwas w okolicę podoczodołową podawany jest głęboko (mniejsze ryzyko zatkania naczynia), często kaniulą (tempo zakończoną igłą). Płytkie podanie może powodować obrzęki, objaw Tyndala (fioletowawe podbarwienie prześwitujące przez skórę w miejscu podania kwasu) i zwiększa ryzyko zatkania naczynia produktem.

 

Mezoterapia okolicy oka


Polega na podawaniu do skóry w wielokrotnych ukłuciach różnych preparatów i składników odżywczych (kwas hialuronowy, witaminy, minerały, polipeptydy, aminokwasy). Zabieg jest bezpieczny, krwiaczki są częstym objawem niepożądanym zabiegu. Zabieg stymuluje produkcję kolagenu, poprawiając jędrność i teksturę skóry. Sesja trwa około 30 minut, a efekty są zauważalne po kilku zabiegach. Serię zaleca się powtarzać co 1-2 miesiące. Liczba zabiegów i dobór preparatu uzależniony jest od kondycji skóry i wieku pacjentki / pacjenta.

 

Stymulatory tkankowe pod oczy


Stymulatory tkankowe bardzo dobrze sprawdzają się jako preparaty wykorzystywane pod oczy. Dzięki aktywacji komórek do produkcji kolagenu i elastyny, w sposób naturalny powodują wzrost objętości tkanki, przez co skóra jest bardziej napięta i zagęszczona. W zależności od kondycji skóry, specjalista dobiera odpowiedni stymulator do indywidualnych potrzeb pacjenta. Stymulatory efektywnie redukują widoczność drobnych linii, zmarszczek, a także cieni pod oczami. Co ważne, uzyskane efekty są naturalne. Efekty te mogą się utrzymywać przez kilka miesięcy, lecz ostateczny czas zależy od indywidualnych cech skóry pacjenta oraz rodzaju stosowanego stymulatora tkankowego. Aby podtrzymać efekty, zaleca się powtarzanie zabiegów co kilka miesięcy, zgodnie z rekomendacjami specjalisty. Często stymulatory tkankowe są stosowane w połączeniu z innymi zabiegami, takimi jak mezoterapia czy laseroterapia, co pozwala na osiągnięcie bardziej kompleksowych efektów.

 

Osocze bogatopłytkowe na skórę wokół oczu


Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest popularne w medycynie estetycznej, szczególnie w zabiegach pod oczy. Wykorzystuje skoncentrowane płytki krwi pacjenta, bogate w czynniki wzrostu, co stymuluje regenerację komórek i tkanki. Zabiegi PRP redukują cienie, worki i drobne zmarszczki, poprawiając elastyczność i napięcie skóry. Są bezpieczne, wykorzystując autologiczne osocze, co minimalizuje ryzyko alergii czy zakażeń. Proces polega na pobraniu krwi od pacjenta, oddzieleniu osocza i iniekcji w okolice oczu. Efekty są stopniowe, pełna regeneracja skóry następuje po kilku miesiącach. Przed zabiegiem zaleca się konsultację ze specjalistą.

 

Urządzenia wysokoenergetyczne odmładzające skórę wokół oczu wykorzystywane w Klinice Dobosz

 

  • lasery: ablacyjne CO2 (LINK), nieablacyjne – erbowo-szklany, tulowy, Red touch 670nm, laser pikosekundowy (LINK)
  • IPL (intensyne światło pulsacyjne) - (LINK)
  • HIVU (skupiona wiązka fal ultradźwiękowych) - LINK
  • RF (radiofrekwencja mikroigłowa) - LINK

 

Dobór metody zależy od wielu czynników – rodzaju defektu, jakości skóry, fototypu, aktywności pacjenta. Wskazane jest stosownie różnych urządzeń naprzemiennie. Doskonałe efekty w rewitalizacji skóry uzyskuje się stosując terapie łączone np. IPL+ laser erbowo-szklany, lasery ablacyjne nieablacyjne + peelingi, lasery ablacyjne + osocze bogatopłytkowe.

Istnieją także inne, bardziej inwazyjne techniki, które stosuje się w wybranych przypadkach, kiedy skóra wokół oczu wymaga interwencji chirurgicznej. Te zabiegi dają efekty na wiele lat i nie wymagają powtórzeń, np. zabieg chirurgiczny (blefaroplastyka-LINK) czy przeszczep tłuszczu (lipotransfer - LINK). Czytaj w osobnym wątku